Průhledná cylindrická vložka
24. Května 2021
Použitelnost
Tento zámek je mnohem lepší tréningová pomůcka než průhledný visací zámek.
Levá a pravá strana zámku má odlišné klíče a bubínky mají složitější tvar klíčové dírky. Pocit z vyhmatávání se mnohem více blíží skutečnému zámku a po úpravě lze piny v zámku snadno měnit. Navíc velikost stavítek (2.8 mm) je kompatibilní s náhradními stavítky a bezpečnostními piny Sparrows. Obrázek níže ukazuje vlevo piny z průhledného zámku a vpravo piny Sparrows. Rozebírání zámku před úpravou funguje stejně, jako u skutečné cylindrické vložky.
Tato klíčová dírka vás naučí, jak správně držet planžetu rovně v zámku. Tvar umožňuje přímý přístup k pinům, ale pouze pokud pick není nakřivo.
Svůj zámek jsem koupil z webu www.soom.cz za přibližně 400 Kč, nicméně větší hodnotu podle mého názoru nemá.
Rozebrání
Bubínky v zámku drží dva jistící kroužky uprostřed. Ty se odstraní zasunutím konce napínáku do mezírky v jádře, což znemožní volné otáčení kroužku a postupným rozevřením šroubovákem. Jelikož všechny blokovací kolíky v zámku jsou stejné, není nutné zapamatovat si jejich pořadí a bubínek lze rovnou vytáhnout.
Tento krok je nutné provést opatrně, protože strany bubínku jsou žebrované a pokud se při vytahování bubínek otočí, blokovací kolíky zapadnou do drážek a znemožní pokračovat. Z této situace se lze dostat, ale je lepší se tomu vyhnout. Lze použít blokovací fólii, která částečně zvětší manipulační prostor pro vytažení bubínku. Do zámku zasuneme klíč a opatrně s jeho pomocí vytáhneme celý bubínek ven, stavítka u toho vypadnou, ale jejich pořadí lze určit podle klíče. Odstraníme spojku a stejným způsobem druhý bubínek.
Oprava zaseknutého bubínku
K vyřešení této situace je potřeba blokovací fólie. Bubínek otočíme na jednu stranu a vikláním zatlačíme stavítka tak, aby do zámku šlo zastrčit fólii, která je podrží. Pak lze pokračovat v rozebírání.
Úprava pro snadnější použití
Pokud chcete zámek používat ke cvičení, budete potřebovat často měnit pořadí stavítek. Rozebírat a skládat kvůli tomu celý zámek, je dost nepraktické. Stavítkové kanály jsou naštěstí uzavřené plastovým víčkem, které není přilepené, pouze nalisované.
Víčko vyklepeme ze zámku kladivem pomocí například rozpůleného šroubku zasunutého do prvního stavítkového kanálku na obou koncích zámku.
Následně lehce zbrousíme strany víčka smirkovým papírem tak, aby volně zapadlo zpět na místo. Je možné, že bude potřeba kousek plastové fólie, kterým zvětšíme tloušťku krytky. Ta by měla přesně lícovat s okrajem zámku, aby po přelepení páskou stlačovala všechny pružinky stejnou silou.
Skládání bez úpravy
Do jedené strany zámku vložíme všechny pružinky. Vložíme ucpávku výčnělkem dopředu před poslední stavítkový kanál. Postupně pinzetou zatlačíme blokovací kolíky a posuneme ucpávku k další pozici. Se všemi blokovacími kolíky na místě nachystáme jeden bubínek se stavítky. Zasuneme bubínek bez klíče proti ucpávce tak, aby výčnělek zapadl do drážky v bubínku. Pozor aby se bubínek neotočil.
Vložíme pružinky do druhé strany zámku a použijeme segmentovanou ucpávku, kterou vkládáme zprostřed zámku, dokud není zámek plný. Zasuneme blokovací fólii pod ucpávky, to pomůže uzavřít drážku na konci bubínku. Vsuneme bubínek proti ucpávkám. Po odstranění všech ucpávek, posuneme bubínek zpět a vložíme spojku tak, aby zapadla do bubínku. Vložíme palec doprostřed zámku a zasuneme bubínky tak, aby spojka prošla palcem. Je potřeba, aby palec ukazoval nahoru a oba bubínky byly otočeny dírkami s piny směrem nahoru. Vytáhneme fólii. Oba bubínky naráz otočíme o 180 stupňů. Pokud otočíte jen jeden, palec nebude ve správné pozici. Vrátíme zpět jistící kroužky.